کسب رتبه های اول تا سوم در مسابقات یک ایده یک دنیا

کسب رتبه های اول تا سوم در مسابقات یک ایده یک دنیا

*رتبه اول کشوری (کشاورزی) و رتبه سوم کشوری (شیمی):                                     

آریانا تاج دین . زینب امامی . نیکی امامی . پارمیدا بردبار . صنم مفلح

*رتبه دوم کشوری (نانو):                             

سارا مغاری . پانیذ شقاقی . گلفام چهرازی . نازنین تاجیک . آتنا پیله وری

*رتبه دوم کشوری (عمران):                                 

آتنا اکبری . ملیکا خالقی . مبینا یادگاری . حورا جهانگیری . رومینا چنگیزی

*رتبه دوم کشوری ( برق): ‌                           

صبا لطفی . حانیه بهبهانی . هانیه زندی . زهرا تنباکوسازان . زینب حیدرپور

 

اهمّیت پژوهش در مدارس

بچّه­ها در مدارس فقط برای درس خواندن وتست زدن آموزش می­بینند و قدرت استفاده از افکار و ایده­های سازنده از آن­­­ها به سبب کتاب­های معرفی شده گرفته می­شود. در واقع با این کار در مدارس بر روی محفوظات آن­ها بیشتر کار می­شود و توانایی حلّ مسأله به صورت ناخواسته از آن­ها صلب می­شود در صورتیکه انجام تحقیق و پژوهش­های آزمایشگاهی و عملی به آن­ها فرصت رشد و شکوفایی ایده­های جدید را می­دهد و در آن­ها انگیزه­ای برای حل مسأله بوجود می­آورد و به آن­ها آموزشی عملی و نه تنها تئوری در جهت مواجهه با مشکلات و سختی­های زندگی ارائه می­دهد و کمک می­کند تا در موقعیت­­های مختلف طرحی نو ابداع کرده و تلاشی در جهت مقابله و رفع آن انجام دهند و نه در جهت فرار از موقعیت بوجود آمده و علاوه بر این روحیه کار تیمی و مسئولیّت پذیری، نظم، اعتماد به نفس  و قدرت تحمل و صبر دانش­اموزان را بالا می­برد زیرا افرادی که در یک گروه قرار می­گیرند ممکن است از لحاظ سطح علمی و کاری یکسان نباشند و این دقیقاٌ شبیه جامعه­ای است که در آن زندگی می­کنیم و همه در آن در یک سطح نیستیم حتی امکان دارد از یکدیگر خوشمان نیاید ولی در کنار هم زندگی می­کنیم و همدیگر را تحمل می­کنیم انجام کار تیمی و پژوهش هم به همین شکل می­باشد ممکن است در یک گروه اعضا زیاد با هم خوب نباشند ولی یاد می­گیرند که چگونه برای رسیدن به هدفشان کنار هم بمانند و با هم تعامل کنند.

در دبیرستان مدبّران ما در چندین حوزه کار پژوهشی انجام می­دهیم( فیزیک، الکترونیک، برق، شیمی، نانو، زیست فناوری، زیست پزشکی، ژنتیک گیاهی، تغذیه و میکروبیولوژی و محیط زیست و گرایش­های جدید دیگر) روش کار به این صورت است که دانش­آموزان روش تحقیق علمی و اصولی آن مباحث و مطالبی که در دوره­های آکادمیک و دانشگاهی آموزش داده می­شود را یاد می­گیرند و صرفاً به این فکر نمی­کنند که تحقیق کردن چیزی است که در اینترنت بابتش فقط سرچ کنند و تحویل دهند. اساتید مربوطه پروپوزال نویسی، پایان­نامه نویسی، نحوه درست کردن بروشور و پاورپونت درست کردن را یادمی­گیرند و شروع به کار عملی در موضوع جدید و نویی که برای اوّلین بار در دنیا ارائه شده می­کنند.

آن­ها ابتدا مطالب را جمع­آوری می­کنند و وارد کار عملیاتی و آزمایشگاهی می­شوند و در نهایت روی آن طرح و ایده در حد آزمایشگاه مدرسه کار می­کنند و برای تکمیل کارها از دانشگاه­های معتبر( دانشگاه­هایی مثل دانشگاه تهران، شریف، تربیت مدرس و دانشگاه­های آزاد)   که می­توانند در این حوزه به ما کمک کنند زیر نظر معلمان استفاده می­شود و تأیید کار از اساتید علمی گرفته می­شود. و بچه­ها در جشنواره­های مختلف می­توانند با قدرت زیاد شرکت کنند و در کلاس یاد می­گیرند چگونه دفاع کنند و سؤالات داوران را جواب دهند و چگونه با هم، هم اندیشی داشته باشند و از شکست نترسند. ما در هر جشنواره­ای که شرکت می­کنیم می­گوییم یا برنده می­شویم یا چیزی را یاد می­گیریم پس هیچ وقت شکست نمی­خوریم.

شرکت در این جشنواره­ها تأثیر چشم­گیری بر روی افزایش اعتماد به نفس دانش­آموزان عزیز دارد زیرا از پروژه­ی ارائه شدۀ خود دفاع می­کنند و سهمیه انتخاب رشته اوّل دانشگاه برای آن­ها لحاظ می­شود و یک رزومه پژوهشی قوی برای کار و تحصیل آینده به دست می­آورند.

در سال گذشته مدرسه مدبّران در جشنواره« یک دنیا یک ایده » شرکت کرد و دانش­آموزان برای اعزام به ترکیه و چین انتخاب شدند.

در جشنواره­های داخلی منتخبین داخلی برای جشنواره­های خارجی انتخاب می­شوند که این جشنواره­های خارجی عموماً جشنواره­های بین­المللی هستند که از همۀ کشورها در آن شرکت می­کنند. جشنواره گیاهی در دانشگاه تهران برگزار شد و سهمیه دانشگاه تهران و رزومه­ای برای دانش­آموزان در آن جشنوراه لحاظ شد و موفق به کسب مقام شدند.

جشنواره بعدی، جشنواره سینا بود که در دانشگاه آزاد علوم تحقیقات انجام شد ولی دانش­آموزان موفق به دریافت سهمیه دانشگاه شهید بهشتی و علوم تحقیقات با کسب رتبۀ اول و سوم شدند و آن­ها بدون کنکور می­توانند وارد این دانشگاه شوند و برای رتبۀ چهار تا ده هم حذف یک صفر از رتبۀ کنکور سراسری در نظر گرفته شد.

در کل پژوهش در کنار آموزش دلیلی برای افزایش انگیزه دانش­آموزان در جهت رسیدن به اهداف علمی می­باشد و خود دانش­آموزان نیز به این نکته اشاره کردند که انجام کارهای پژوهشی باعث افزایش علاقه به درس و تحصیل در آن­ها شده است.

پمپ بنزین

قدم گذاشتن تو جاده ی رمز الود زندگی و ادامه دادن در مسیرش 👣👣👣سختی های خاص خودش رو دارهبه پیچ هایی بر خواهی خورد به نام شکست , شیب های تندی مثل خستگی , سنگ ریزه هایی به اسم تردید اما...اگر مقصد و رویای زندگیت رو فراموش نکنی ...✨✨✨"امید" رو میبینی که همسفر تک تک ثانیه هات شده و هر دقیقه ی سفرت رو هم رنگ خودش کرده ."عشق" رو میبینی که گرد روی لباس ه

بیشتر بدانیم >>